З РОСИ НАПИТИСЯ ЛЮБОВІ
Спередслово до книгы Марії Звонар
“ГІРСЬКИЙ ПОТІЧОК”, 2014
Письменниця – поетеса ! – Марія Дмитрівна Звонар народилася 14 листопада 1959 року в селі Осій Іршавського району в сім'ї споконвічних хліборобів.
Рідні батьки - Кебелеш Дмитро Іванович та Марія Юріївна - змалечку прищеплювали обдарованій дитині головні людські якості: віру в Бога, любов до праці, повагу до людей.
І зерна батьківської мудрості дали добрі сходи:
ще навчаючися в Осійській середній школі, Марійка проявила любов до науки, наполеливість у навчанні, глибоке і палке зацікавлення літературою, особливо ж – поезією.
Книги – як духовні, так і художні – стали постійними супутниками її життя.
Сьогодні, ступивши за поріг свого п'ятидесятиліття, Марія Звонар власним ерудиційним рівнем доказала, що постійна самоосвіта дає більше, аніж навчання бодай у кількох вузах.
Сілський батьківський моральний кодекс став направляючим і для її двох дітей – Василя та Світлани. В цьому ж дусі Марія Звонар виховує і чотирьох онуків – Іванка, Ангелінку, Назарчика і Васька.
І, що надмір важливо: попри свою щоденну заклопотаність ділами житєйськими, Марія Звонар тонко вміє бачити і відчувати істинну поезію швидкоплинного життя: поезією довколишньої карпатської краси дихає з перших секунд свого життя, вірші пише зі шкільної лави.
Назвавши першу поетичну книгу ”Гірський потічок”, талановита поетеса цим засвідчує свої творчі принципи: шукати красу світу у її струмуючій безупинності й проминальності, і продовжувати звучання цієї щомиттєвої життєвої краси у слові.
Аналізуючи психологію власної літературної творчості, Марія Звонар зізнається:
Удень я часу не маю
Писати вірші.
Коли ж спати лягаю,
Вони в голові римуються самі.
Говорять люди буденно,
Що заздрити не слід
Тим, хто пише вірші…
А я їм шлю сердечний привіт.
Поправді: тільки до істинного поета його віршовані рядки приходять самі – без примусу, без вимучування і викручування слів. Як у Марії Звонар – тривожать її навіть уві сні.
Кожен свій вірш потеса творить так, як художник малює картину: спочатку вона дає фон, а вже на тому тлі проголошує головну для цього твору ідею.
Ось вам фон одного з її віршів:
Осінній подих дібров.
Листя пожовкло в лісах.
А далі йде поетична ідея:
Між людьми хай панує любов,
Хай зло не насниться і в снах.
В іншому вірші – тло, фон:
Найгарніша ромашка польова
Білим цвітом зацвітає.
І зразу ж те – головне ! – що й хотілося висловити:
Юність, що вже пройшла,
Весело і радісно згадаєш.
Як істинний художник не вимальовує свою картину одинаковими по довжині лініями та площинно рівними кольоровими мазками, так і поетеса Марія Звонар будує свої вірші кількісно різноскладовими рядками. І це дає прекрасний ефект поетичної несподіваності.
Та все-таки головне у поезії Марії Звонар її душевна щирість, любов до щонайтоншого прояву життя як людського, так і того, що нестримно тріпоче в кожній травинці й квіточці, в кожній крапелині щонайменшого гірського потічка.
Коли душа твоя відкрита радості всього світу, ти можеш навіть з малесенької росинки напитися безмірної любові.
Саме так сприймати щоденне життя нас кличе вируюча любов'ю поезія Марії Звонар.
Іван Петровцій,
осійчанин,
письменник,
выключенный из спілкы письменникuв Украйины
“за участь у русинстві, яке є антиукраїнським”